Fontanna di Trevi, Rzym. Karnawał w Wenecji - Festa delle Marie, 07.06.2025


Fontanna di Trevi, Rzym

Fontanna di Trevi ma 26 metrów wysokości i 49 metrów szerokości. To największa i jedna z najbardziej imponujących barokowych fontann w całym mieście.


Zbudowana na końcu starożytnego akweduktu

Fontanna znajduje się w miejscu, gdzie kończył się akwedukt Aqua Virgo, zbudowany w 19 r. p.n.e. przez Agrypę – zięcia cesarza Augusta. Do dziś dostarcza wodę do fontanny!


Budowa trwałą 30 lat

Budowę fontanny ukończono w 1762 roku, choć rozpoczęła się już w 1732. Głównym projektantem był Nicola Salvi, a po jego śmierci prace dokończył Giuseppe Pannini.



Fontanna di Trevi - rzeźby

W centrum znajduje się bóg mórz – Neptun (Oceanus), na rydwanie zaprzężonym w dwa konie morskie. Jeden jest spokojny, drugi dziki – symbolizują zmienną naturę morza.

Filmowa sława fontanny

Fontanna stała się sławna na całym świecie po scenie kąpieli w filmie „La Dolce Vita” (1960) Federico Felliniego, z udziałem Anity Ekberg i Marcello Mastroianniego. Ta scena przeszła do historii kina.


Wrzuć monetę

Jeśli będziesz w Rzymie i odwiedzisz Piazza di Trevi, koniecznie wrzuć monetę do fontanny. Po co? 
  • 1 moneta – zapewni ci powrót do Rzymu,

  • 2 monety – miłość z osobą z Rzymu,

  • 3 monety – ślub!

Co roku do fontanny trafia ok. 1,5 miliona euro! Pieniądze są zbierane codziennie i przeznaczane na cele charytatywne, głównie dla rzymskiej Caritas.

fotoodyseja >>>

Karnawał w Wenecji - Festa delle Marie

Karnawał w Wenecji, w tym roku trwający od 14 lutego do 4 marca, ma szczególny wymiar - obchody zbiegają się z 300. rocznicą urodzin Giacomo Casanovy, jednej z najbardziej kontrowersyjnych, a zarazem fascynujących postaci weneckiej historii.



14 lutego, w Walentynki, odbyła się wielka inauguracja pod hasłem "Serce do serca". Plac Świętego Marka zamienił się w scenerię romantycznego widowiska, podczas którego pary z całego świata mogły wyznać sobie miłość w otoczeniu historycznej architektury. Było to również nawiązanie do słynnych podbojów Casanovy, który w pamiętnikach wielokrotnie opisywał swoje miłosne przygody.

Festa delle Marie

Jednym z najważniejszych wydarzeń karnawału jest "Festa delle Marie", czyli pochód młodych mieszkanek Wenecji. Nawiązuje on do wydarzeń z IX wieku, kiedy to piraci z Dalmacji napadli na miasto i porwali dwanaście panien młodych tuż przed ich ślubem. Piraci liczyli na okup, jednak Wenecjanie, rozwścieczeni świętokradczym atakiem, zorganizowali pościg i odbili kobiety. Wydarzenie to miało ogromne znaczenie dla tutejszej społeczności i było upamiętniane przez wieki.

Z czasem uroczystość przerodziła się w coroczne święto,  które w tym roku zaplanowane zostało na 22 lutego. Współczesna rekonstrukcja tego wydarzenia przyciąga tłumy turystów, a młode kobiety wybrane do roli "Marie" w tradycyjnych sukniach przemierzają miasto w barwnej procesji, kończącej się na Placu Świętego Marka. Uroczystość wieńczy koronacja najpiękniejszej z "Marie", która w poprzednich latach miała również zaszczyt uczestniczyć w "Locie Anioła" otwierającym karnawał.
















fotoodyseja >>>


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz