piątek, 29 marca 2013

Tuska gra o euro




Donald Tusk z referendum o wejściu do strefy euro zagrał chyba dobrze.

Przymusi do dyskusji polityków i społeczeństwo.

To wymaga głębszej analizy.

O tym piszą w "Wyborczej" Agata Nowakowska i Dominika Wielowieyska:

Kompromis miałby polegać na tym, że Sejm tak zmieniłby zapisy konstytucji, by umożliwiała zmianę złotego na euro, ale pod warunkiem, że Polacy w referendum zatwierdzą datę tej operacji. PiS nie chce wchodzić do eurolandu, nie chce poprzeć zmian w konstytucji, ale za to chce referendum w tej sprawie. Teoretycznie taka propozycja powinna być dla Jarosława Kaczyńskiego do przyjęcia.

Cały tekst: Wyborcza.pl



Porusza ten temat też Witold Gadomski w kontekście opublikowanego w "New York Times" tekstu Paula Krugmana.


"Jeszcze Polska nie zginęła" - brzmi tytuł felietonu Paula Krugmana w "New York Timesie". Ale zdaniem noblisty Polskę prowadzą na zgubę politycy chcący wejść do euro
"Uważają oni, że jeszcze jedna szarża kawalerii przegoni czołgi" - pisze Krugman. W wydaniu internetowym dodaje przypis, że Antony Beevor, historyk i znawca II wojny światowej, uświadomił mu, że Polacy nigdy na niemieckie czołgi nie szarżowali.

Szkoda, że nikt nie uświadomił Krugmanowi, iż Polska na razie nie zamierza do strefy euro wstępować. A jeżeli, to w dalekiej przyszłości, gdy strefa euro się ustabilizuje, a Polska nie tylko spełni wszystkie kryteria z Maastricht (na razie nie spełnia żadnego), ale dodatkowo wzmocni swoją gospodarkę. Mówił o tym w środę w wywiadzie telewizyjnym minister Jacek Rostowski, słusznie zauważając, że Krugman o Polsce niewiele wie i na bieżąco nie śledzi sytuacji w naszym kraju.


Cały tekst: Wyborcza.pl




64% Polaków jest przeciwne przyjęcia euro.










64 proc. Polaków sprzeciwia się wprowadzeniu w naszym kraju euro; przyjęcie wspólnej waluty popiera 29 proc. - poinformował w piątek w komunikacie CBOS.

Źródło: Wyborcza.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz