niedziela, 30 czerwca 2013

Prof. Jan Hartman opracował Kodeks Etyczny Polityka

Większość Polaków ma dość kiepskie zdanie o politykach i nikomu ich praca raczej nie kojarzy się z etyką. Nic dziwnego, skoro dotąd politycy żadnego kodeksu etycznego przestrzegać nie musieli. I nadal nikt ich do tego nie zmusi, ale filozof i polityk prof. Jan Hartman właśnie postanowił stworzyć Kodeks Etyczny Polityka. Choć to zasady, których przestrzegać ma przede wszystkim jego ugrupowanie, czyli Europa Plus. Hartman zachęca jednak, by ze spisanych przez niego 21 zasad korzystali na co dzień także inni polscy politycy.

KODEKS ETYCZNY POLITYKA
wg prof. Jana Hartmana

1. Polityk szanuje prawo, a zwłaszcza konstytucję, oraz dotrzymuje umów i przyrzeczeń.

2. Polityk działa przede wszystkim na rzecz dobra wspólnego i dobra kraju, przedkładając je nad dobro swojego ugrupowania i swoje własne.

3.Polityk wystrzega się stosowania przemocy oraz wszelkich autorytarnych metod rządzenia, naruszających zasady demokratycznego państwa prawa. 4. Reprezentując kraj na zewnątrz, polityk dba o jego jak najlepszy wizerunek.

5. Zachowując prawo do jak najsurowszej krytyki działań instytucji i funkcjonariuszy publicznych, polityk nie powinien okazywać lekceważenia państwu ani deprecjonować zawodu polityka.

6. W rywalizacji politycznej nie wolno posługiwać się kłamstwem, insynuacją ani oszczerstwem. Polityk opozycji ma prawo do stronniczej krytyki sprawujących władzę, lecz nie wolno mu posługiwać się w tej krytyce językiem pogardy i nienawiści.

7. Politykowi wolno formułować jedynie takie obietnice, których spełnienie będzie możliwe, a następnie zobowiązany jest dokładać starań, by dane obietnice realizować, jeśli tylko jego funkcja mu na to pozwala.

8. Jątrzenie, sianie wrogości i lęku w społeczeństwie, jak również odwoływanie się do niskich uczuć i pobudek celem zwiększenia własnej popularności jest zachowaniem niegodnym polityka.

9. W rywalizacji z przedstawicielami innych ugrupowań, jak również w rywalizacji z kolegami i koleżankami z własnego środowiska politycznego politykowi nie wolno uciekać się do podstępu, obmowy, spisku ani innych tego rodzaju niegodnych środków.

10. Realizując swoją misję programową i zobowiązania wobec ugrupowania politycznego, wobec swego regionu bądź wyborców, od których uzyskał swój mandat, polityk musi wystrzegać się działania przynoszącego korzyści jednym obywatelom kosztem krzywdy innych obywateli.

Pozostałe zasady na blogu prof. Jana Hartmana: CZYTAJ WIĘCEJ

Prof. Jan Hartman tłumaczy, że do opracowania tak potrzebnego w naszym kraju kodeksu etycznego dla polityków zachęciło go przekonanie, iż nawet ludzie dobrej woli nie zawsze wiedzą, co w ich zawodzie jest tak naprawdę etyczne. "A grzesznikom zawsze można podetknąć kodeks pod nos i powiedzieć: widzisz, naruszyłeś nasz kodeks zawodowy – wstydź się. Na niektórych to działa, na innych nie. W każdym razie lepiej mieć kodeks niż go nie mieć" - stwierdza na swoim blogu.

Źródło: naTemat.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz