piątek, 8 listopada 2013

Układ finansowy PiS-u

Bianka Mikołajewska

  17 kwietnia 2012 r., Kraków. Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska podczas otwarcia wystawy ''Warto być Polakiem''
17 kwietnia 2012 r., Kraków. Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska podczas otwarcia wystawy ''Warto być Polakiem'' (fot. Mateusz Skwarczek)
Jak wokół partii Jarosława Kaczyńskiego zbudowano system finansowania działalności politycznej poza wszelkimi rozliczeniami i kontrolą

''Albo finansowanie z budżetu, albo korupcja na wielką skalę'' - mówił kiedyś Jarosław Kaczyński, protestując przeciwko zniesieniu państwowych subwencji dla partii politycznych. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak przekonywał, że pozbawione pieniędzy partie zwrócą się o pomoc do biznesu: ''Biznesmeni nie są altruistami, jeżeli fundują kampanie partiom politycznym, to oczekują czegoś w zamian. A więc jest to korupcja''. A Joachim Brudziński roztaczał wizję milionów złotych, które po zmianie prawa zaczęłyby wypływać ''z różnego rodzaju rajów podatkowych na kampanię tych, którzy zrobią wszystko, żeby PiS nie wrócił do władzy''.

Odkąd w 2011 r. zmniejszono subwencje dla partii, PiS przejada zgromadzone wcześniej oszczędności. Wydaje więcej niż dostaje z budżetu państwa - głównie na wynagrodzenia pracowników i zaprzyjaźnionych ekspertów, ochronę prezesa, usługi PR, reklamę i sondaże.

Równocześnie w całej Polsce odbywają się setki imprez - konferencji, wystaw, koncertów i spotkań, podczas których role gospodarzy lub głównych bohaterów pełnią politycy PiS. Często organizowane w reprezentacyjnych miejscach, z rozmachem i bogatą oprawą artystyczną; gromadzą setki, a nawet tysiące osób. Choć to ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego czerpie z nich polityczne korzyści, nie ono je organizuje.

Kto to robi? I skąd bierze na to pieniądze?

Jak ustaliliśmy, wokół PiS powstał układ stowarzyszeń, fundacji i nieformalnych ruchów, które wspierają partię. Założycielami i członkami władz tych satelitów są najczęściej działacze Prawa i Sprawiedliwości.

Układając relacje między partią a satelitami, zadbano o to, by nie powtórzyły się problemy z początku lat 90. - gdy Fundacja Prasowa Solidarności, której współzałożycielem był Kaczyński, wspierała finansowo jego pierwszą partię - Porozumienie Centrum. Prokuratura postawiła wówczas Kaczyńskiemu zarzut nielegalnego finansowania partii z pieniędzy fundacji; sprawę umorzono w 2000 r. ze względu na zmianę prawa.

Dziś satelity nie dają PiS-owi pieniędzy, świadczą za to na jego rzecz swego rodzaju usługi outsourcingowe. Finansują wydawnictwa, imprezy i akcje promujące partię Kaczyńskiego. Ma to ogromną przewagę nad finansowaniem z partyjnej kasy - odbywa się poza rozliczeniami i kontrolą Państwowej Komisji Wyborczej.

Do kogo wędrują dotacje: ''Jak PiS i PO wydają miliony z budżetu''

Materiał promocyjny kandydata na senatora Grzegorza Biereckiego

Krąg pierwszy: oddolna inicjatywa,

czyli jak ludzie wydawali wyborczą gazetę, nie wiedząc o tym

Koniec maja 2010 r., rusza kampania prezydencka. Do skrzynek pocztowych mieszkańców Trójmiasta trafia ''Magazyn Wybrzeże'' - bezpłatne, 20-stronicowe pismo, w nakładzie 55 tys. egzemplarzy. Artykuły i wywiady zachęcają do głosowania na Jarosława Kaczyńskiego.

Gazeta opatrzona jest logo Polskiej Racji Stanu 2010, grupy dyskusyjnej na Facebooku, która miała być ''centrum wymiany myśli i poglądów, na tematy społeczne i gospodarcze''. Założył ją Adam Stolarz, wiceprezes Państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu za rządów PiS.

''Poczuliśmy potrzebę kontynuacji misji, którą rozpoczął Lech Kaczyński. Zaczęło powstawać wiele inicjatyw. Jedną z nich jest Polska Racja Stanu 2010. To właśnie osoby związane z tą inicjatywą oddają w Państwa ręce ten magazyn'' - pisze redakcja w pierwszym numerze ''MW''. Naczelnym jest Andrzej Jaworski, poseł PiS, niegdyś prezes Stoczni Gdańskiej z nadania tej partii.

Inni członkowie PRS 2010 o zainicjowanej rzekomo przez nich działalności wydawniczej, dowiadują się, gdy magazyn trafia do czytelników.

Krąg drugi: społeczne komitety,

czyli jak prowadzić kampanię poza komitetem wyborczym

W maju 2010 r. część powstałych po katastrofie smoleńskiej oddolnych i nie całkiem oddolnych inicjatyw, przerodziła się w społeczne komitety poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Jednym z najaktywniejszych był komitet trójmiejski (TSKP). Tworzyli go członkowie stowarzyszenia Godność, którego prezesem jest były poseł PC Czesław Nowak, oraz pracownicy SKOK.

Zwykle aktywność takich komitetów ogranicza się do publicznego ogłoszenia poparcia dla kandydata. TSKP przypominał komitet wyborczy, który prowadzi i finansuje kampanię. Tyle że - jak wspomnieliśmy - sposób finansowania komitetu wyborczego jest ściśle określony, a wydatki kontrolowane. TSKP nie musiał przejmować się ograniczeniami ani rozliczać przed PKW.

Uroczysta inauguracja odbyła się 20 maja 2010 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Gdańsku. Za wynajęcie sali zapłaciło stowarzyszenie Godność - prawie 4 tys. zł, choć kiedyś prosiło o zwolnienie z kilkuset złotych wpisowego w sądzie rejestrowym, argumentując, że jego członkowie utrzymują się ''ze świadczeń emerytalno-rentowych''.
Krąg trzeci: ruch społeczny,

czyli zaplecze wyborcze za pieniądze tajemniczych sponsorów

Po przegranej Kaczyńskiego komitety utworzyły federację - Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

''Jesteśmy reprezentantami środowisk społecznych identyfikujących się z programem tragicznie przerwanej prezydentury śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego'' - pisali w zaproszeniach organizatorzy zjazdu, który miał zapoczątkować działalność Ruchu. Zaproszenia rozesłał w imieniu organizatorów Maciej Łopiński - były szef gabinetu zmarłego prezydenta, dziś poseł PiS i prezes Ruchu.

Zjazd, połączony z konferencją ''Lech Kaczyński - pamięć i zobowiązanie'' odbył się 10 grudnia 2010 r. w ekskluzywnym Windsor Palace Hotel & Conference Center w Jachrance pod Warszawą. Za wynajęcie sali konferencyjnej w Windsorze, obsługę techniczną, występy artystów oraz przekąski i obiad dla uczestników (według różnych relacji od 700 do tysiąca osób) zapłacił PiS.

''Ruch nie jest partią polityczną. My partię już mamy. Tą partią jest PiS'' - mówił później Łopiński. I tłumaczył, że organizacja ma ''wspierać PiS w jego działalności politycznej'', koordynować lokalne inicjatywy i czuwać nad jednolitością ich politycznej linii. Oraz że ''partia ma swoje ograniczenia i uwarunkowania, których Ruch nie ma''.

Tym, co odróżnia Ruch od PiS-u, jest przede wszystkim pełna swoboda w finansowaniu działalności i pozyskiwaniu sponsorów. Kosztów kolejnych imprez Ruchu, po zjeździe w Jachrance, nie musiała już więc pokrywać partia.

Krąg czwarty: ''niezależne'' organizacje,

czyli jak działając na wiele frontów, realizować jeden cel

Społeczne komitety poparcia Kaczyńskiego nie rozwiązały się. Część działa jako nieformalne grupy (m.in. wrocławski i trójmiejski), inne przekształciły się w rozmaite organizacje (np. warszawskie stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza, którego prezesem został Jan Żaryn). Jedne i drugie ściśle współpracują z Ruchem, który często firmuje ich akcje i imprezy.

Jedną z najaktywniejszych jest trójmiejska Fundacja Tożsamość i Solidarność, która zgodnie ze statutem ma ''inspirować i organizować ruch społeczny sprzyjający realizacji celów fundacji''. Na finiszu kampanii parlamentarnej w 2011 r. FTiS przygotowała wystawę''Lech Kaczyński w służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej''. W sopockim Parku im. Lecha i Marii Kaczyńskich rozstawiono kilkanaście dużych tablic ze zdjęciami prezydenta i fragmentami jego wypowiedzi (opatrzonych nagłówkami - hasłami wyborczymi: ''Polska państwo solidarne'' ''Prawda - prawo i sprawiedliwość'' ''Rodzina - przyszłość narodu''). Wystawę otwierali Marta Kaczyńska i Łopiński - wówczas kandydat PiS do Sejmu.

Od 2011 r. ekspozycja objeżdża Polskę. Wszędzie otwierają je z pompą politycy PiS, a relacjonują obszernie lokalne media. Trudno o lepszą okazję do promocji partii.



A poza tym w Magazynie: 

Czy słońce i wiatr są mniej polskie niż węgiel? 
Minister Korolec powinien otworzyć szczyt klimatyczny rozpaleniem koksownika na środku Stadionu Narodowego. Byłby to piękny symbol polskiej hipokryzji
Wojna obozu wstydu z obozem winy 
Nastawieni nieufnie do świata mają przeważnie poglądy prawicowe
Premierze, larum grają 
Oddajemy Polskę ruchowi smoleńskiemu, oddajemy Rydzykowi i prawicowym mediom
Polska urojona 
Bogu dzięki za zaborców. Bez nich sarmacka Polska nie byłaby nowoczesnym państwem
Trzeba kupić tę miłość 
Miłość jest dla każdego, kogo na nią stać. Jak Michael Sandel, profesor Oburzonych, przeczytałby ''Lalkę''?
Irytuje mnie ta Janda 
''Tłuszcza klaskała co kilkanaście minut, a wyła co pięć minut. Muszę się przyznać, że ja klaskałem tylko raz" - pisał esbecki tajniak, który zbierał informacje o reakcjach widzów podczas seansów "Człowieka z marmuru"
Blask ciemnieje 
W drodze do Soczi olimpijski znicz odwiedzi dziś kosmos, ale bez świętego ognia
Komu się przyśni chiński sen 
Totalitarna władza, która rządzi od góry do dołu - to było w Chinach niemożliwe nawet w czasach Mao. Tym bardziej nie jest możliwe teraz
Niepodległość? Jestem przeciw 
Tomasz Piątek: Kiedy byłem mały, babcia tak mi tłumaczyła polski patriotyzm: "Indianie w Ameryce to też są Polacy. I Ajnowie w Japonii". Uczyła mnie identyfikować się ze wszystkimi, a najbardziej z prześladowanymi
Patriota płaci w Polsce 
Prawdziwy patriotyzm przejawia się nie w tym, że uprawia się politykę historyczną, szukając wrogów Polski i zachwycając się naszymi klęskami, ale właśnie w tym, że płaci się podatki
Źródło: Wyborcza.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz