Co z Obajtkiem? 29.11.2024


Co z zarzutami dla Daniela Obajtka? Żakowski zdziwiony opieszałością służb



Sprawa rozliczenia Daniela Obajtka jest absolutnie kluczowa - przekonywał w TOK FM Jacek Żakowskim. - Pełna zgoda, panie redaktorze, ale jak ustalić priorytet spraw w prokuraturze, kiedy wszystkie są ważne? - broniła się prok. Ewa Wrzosek.

Minął blisko rok od przejęcia władzy przez Koalicję Obywatelską, Lewicę i Polskę 2050, a były szef Orlenu Daniel Obajtek nie ma postawionych żadnych zarzutów - dziwił się w piątkowym "Poranku Radia TOK FM" red. Jacek Żakowski. Przypominał, że przed wyborami ówczesna opozycja - a dziś rządzący - składali liczne deklaracje o rozliczeniach poprzedniej ekipy.

 Publicysta przekonywał, że na tapecie jest chociażby sprawa fuzji Orlenu z Lotosem, która - jak podawała NIK - wygenerowała "istotne ryzyka dla bezpieczeństwa paliwowego Polski". Kontrolerzy punktowali też, że aktywa sprzedano co najmniej 5 mld zł poniżej szacowanej wartości.

- Nie chcę ujmować powagi tym sprawom, bo rzeczywiście są to istotne kwestie, ale z punktu widzenia prokuratora one nie są łatwe - odpowiadała redaktorowi prokurator Ewa Wrzosek, która była gościnią piątkowego "Poranka".

Długa droga do postawienia zarzutów

Wrzosek podkreśliła, że bardzo ważne jest zebranie materiału dowodowego. - Materiał procesowy musi być zebrany w sposób kompletny i prawidłowy, aby prokurator po postawieniu zarzutów i występując - w dalszej kolejności - z wnioskiem o uchylenie immunitetu [bo Daniel Bajtek posiada teraz immunitet posła do europarlamentu] nie naraził się na takie zarzuty, jakie mieliśmy przy sprawie pana Romanowskiego - wyjaśniała.

Prowadzący audycję zwrócił uwagę, że śledztwo w tej sprawie trwa już rok. - To jest strasznie dużo czasu. Ludzie piszą 1000-stronicowe powieści, doktoraty, habilitacje w takim czasie - podkreślił.

- Pełna zgoda, panie redaktorze, ale jak ustalić priorytet spraw w prokuraturze, kiedy wszystkie są ważne? - broniła się Wrzosek.

- Sprawa Obajtka jest absolutnie kluczowa - stał przy swoim Żakowski.

Ograniczona liczba prokuratorów

Wrzosek powtórzyła, że wyzwaniem dla prokuratury jest określenie priorytetów. Zapewniła, że sprawy Lotosu i Orlenu "są bardzo ważne". - Dotyczą dużych spółek publicznych, Skarbu Państwa, gdzie pieniądze w sposób masakrycznie niegospodarny były wydawane w celach partyjnych, a nie właśnie z uzasadnieniem gospodarczym. Mówimy o zagrożeniu dla interesu publicznego - przyznała.

Wskazała jednak, że prokuratura ma ograniczone zasoby ludzkie. - Mamy niespełna 6000 prokuratorów, z czego do części trudno mieć w ogóle zaufanie - powiedziała. Dlatego - jak tłumaczyła - prokuratura nie jest w stanie zająć się wszystkim "w sposób właściwy jednocześnie". 


tokfm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz