Czarne chmury nad ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Miażdżący wynik audytu
Redakcja TVN24 dotarła do głównych ustaleń audytu przeprowadzonego przez Krajową Administrację Skarbową, którego efektem była grudniowa wizyta CBA w obiektach należących do o. Tadeusza Rydzyka. Wyniki kontroli wykazały m.in., że Piotr Gliński, podpisując umowy z Fundacją Lux Veritatis, „nie zabezpieczył w sposób dostateczny interesów Skarbu Państwa”. To jednak nie wszystko.
Na początku grudnia 2024 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego na polecenie Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie weszli do kilku obiektów należących do Fundacji Lux Veritatis, której współzałożycielem i prezesem jest ojciec Tadeusz Rydzyk. Informację tę przekazał rzecznik szefa MSWiA i koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Funkcjonariusze CBA zabezpieczyli wówczas dokumenty oraz nośniki elektroniczne w ramach śledztwa dotyczącego nieprawidłowości, a także przekroczenia uprawnień przez byłego wicepremiera oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego przy zawarciu umowy z Fundacją Lux Veritatis.
Jak informuje portal TVN24, wizyta CBA była efektem pracy kontrolerów z Krajowej Administracji Skarbowej, którzy o swoich ustaleniach powiadomili Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie. Ta zaś na podstawie zebranych informacji postanowiła wszcząć śledztwo.
Ojciec Tadeusz Rydzyk będzie miał kłopoty? Są wyniki audytu KAS
Redakcja TVN24 dotarła do głównych ustaleń audytu przeprowadzonego przez KAS i którego wyniki były podstawą do wszczęcia śledztwa w sprawie decyzji Piotra Glińskiego. Jak się okazuje, polityk, podpisując umowy z Fundacją Lux Veritatis o wartości prawie 219 mln zł na utworzenie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” imienia św. Jana Pawła II, „nie zabezpieczył w sposób dostateczny interesów Skarbu Państwa”.
Kontrolerzy KAS odkryli m.in., że umowy w rzeczywistości nie zobowiązywały fundacji do budowy muzeum, tylko „zespołu zabudowy muzealno-audytoryjnej i naukowo-twórczej”. Ponadto w dokumentach nie uwzględniono żadnych kar w przypadku, gdyby Lux Veritatis zaniechało w przyszłości działalności muzealnej.
KAS przyjrzało się również kilku mniejszym dotacjom, które trafiały do podmiotów związanych z o. Tadeuszem Rydzykiem. Jedna z nich pochodziła od Ministerstwa Obrony Narodowej i opiewała na kwotę 3,7 mln zł. Za te pieniądze Telewizja Trwam realizowała projekty, które m.in. miały zachęcać młodych ludzi, aby wstępowali do wojska.
Zdaniem kontrolerów „fundacja wprowadziła w błąd zamawiającego, zapewniając o wysokiej oglądalności tej stacji, podając w składanych ofertach nieaktualne dane”. W związku z tym wskazali w swoim zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 296 Kodeksu karnego, czyli wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym. Kontrolerzy KAS odkryli również, że w ramach dotacji członkowie zarządu fundacji zlecali wykonanie różnych czynności sami sobie, na podstawie zawieranych kolejnych umów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz