Nowa wiceministra obrony Magdalena Sobkowiak-Czarnecka o obowiązkowej służbie wojskowej. "Nie wykluczam", 27.06.2026



Nowa wiceministra obrony o obowiązkowej służbie wojskowej. "Nie wykluczam"

Dziennikarze Onet Wiadomości

Dziennikarze Onet Wiadomości 

27 czerwca 2026

Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, nowa wiceminister obrony narodowej, w mocnych słowach wypowiedziała się na temat przyszłości polskiej armii. Wiceszefowa resortu na antenie RMF FM przyznała, że nie wyklucza przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej, wskazując na zmieniające się podejście młodych Polaków do munduru.

Podczas rozmowy na antenie RMF FM, Magdalena Sobkowiak-Czarnecka została zapytana o ewentualny powrót do obowiązkowej służby wojskowej. Jej odpowiedź była jednoznaczna. — Ja bym tego nie wykluczała — powiedziała wiceminister, zauważając, że coraz więcej młodych ludzi, a w szczególności kobiet, wykazuje zainteresowanie służbą w strukturach armii.

Sobkowiak-Czarnecka, która jest pierwszą kobietą w historii odpowiedzialną za uzbrojenie polskiej armii, postawiła przed sobą jasny cel. — Bardzo chciałabym, żeby w najbliższym czasie Wojsko Polskie doczekało się pierwszej kobiety w stopniu generała — podkreśliła. — Chciałabym być adwokatem kobiet w wojsku — zadeklarowała.

Relacje z Ukrainą. "Putin otwiera szampana"

Wiceszefowa MON odniosła się również do napiętych relacji na linii Warszawa-Kijów. Jej zdaniem obecne nieporozumienia służą wyłącznie Rosji. — Dzisiaj ten, który otwiera szampana z powodu nienajlepszych relacji pomiędzy Kijowem a Warszawą, to jest Władimir Putin — oceniła, dodając, że sytuację tę należy jak najszybciej zakończyć.
Przypomniała o ogromnym wsparciu, jakie Polska udziela sąsiadowi, wskazując na strategiczne znaczenie portu w Jasionce, przez który przechodzi 90 proc. światowego sprzętu wojskowego dla Ukrainy. Podkreśliła także, że odbudowa Ukrainy już trwa — w Gdańsku podpisano niedawno 160 umów w tej sprawie, z czego 15 to porozumienia międzyrządowe.
Wśród sukcesów MON Sobkowiak-Czarnecka wymieniła też podpisanie kontraktów o wartości 120 mld zł dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, kontrakt na dostawę 46 tys. karabinków Grot i zaawansowane starania o utworzenie stałej bazy NATO w Polsce.
Wiceminister poinformowała, że decyzja w sprawie bazy Sojuszu może zapaść w ciągu kilku miesięcy. Negocjacje w tej sprawie prowadzi wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, a polskie relacje ze Stanami Zjednoczonymi są obecnie oceniane jako jedne z najlepszych w Europie.

Poniżej streszczenie artykułu:
Skrót przygotowany przez Onet Czat z AI, może zawierać błędy.
  • Nowa wiceminister obrony narodowej, Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, nie wyklucza przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej.
  • Zauważa rosnące zainteresowanie młodych, w tym kobiet, służbą w armii.
  • Chce, aby w najbliższym czasie w Wojsku Polskim pojawiła się pierwsza kobieta w stopniu generała.
  • Odniosła się do napiętych relacji z Ukrainą, podkreślając, że służą one Rosji.
  • Wspomniała o wsparciu dla Ukrainy oraz planach dotyczących stałej bazy NATO w Polsce.

Onet


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz