Kwestia zaprzysiężenia Karola Nawrockiego. Prof. Zoll proponuje "bezprecedensowe" rozwiązanie
— Zgromadzenie Narodowe powinno nie tylko odebrać ślubowanie od Karola Nawrockiego, ale również oficjalnie potwierdzić ważność jego wyboru — uważa profesor Andrzej Zoll, były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. W rozmowie z TVN24 podkreślił, że obecna sytuacja wymaga podjęcia bezprecedensowych działań, które pozwolą rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące legalności wyboru nowego urzędnika.
18 lipca 2025
Były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były przewodniczący PKW profesor Andrzej Zoll odniósł się do planowanego na 6 sierpnia zaprzysiężenia Karola Nawrockiego przed Zgromadzeniem Narodowym, czyli wspólnym posiedzeniem Sejmu i Senatu.
— Myślę, że Zgromadzenie Narodowe jest takim organem władzy państwowej, które powinno podjąć w tej sytuacji decyzję o ważności wyborów. Nie tylko przyjąć ślubowanie, ale stwierdzić ważność wyborów — powiedział w programie "Tak jest" w TVN24.
Zoll wyjaśnił, że Zgromadzenie Narodowe powinno umożliwić prokuratorowi generalnemu Adamowi Bodnarowi, będącemu jednocześnie senatorem, przedstawienie zarzutów wobec Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Następnie, według profesora Zgromadzenie powinno podjąć decyzję, która zakończyłaby wszelkie spory dotyczące prawidłowości wyboru Karola Nawrockiego.
Prof. Zoll: bezprecedensowa sytuacja wymaga nowych rozwiązań
Były prezes TK podkreślił, że takie działanie leży w interesie zarówno urzędu prezydenta, jak i osoby obejmującej ten urząd. Przypomniał, że to właśnie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, której status jest obecnie kwestionowany, uznała na początku lipca ważność wyboru Nawrockiego.
W odpowiedzi na uwagę prowadzącej program, że podobne rozwiązanie nie miało dotąd miejsca w polskiej historii, profesor Zoll stwierdził, że czasami konieczne jest stworzenie precedensu, aby rozwiązać nietypową sytuację. — Uważam, że należy wykorzystać tę możliwość, żeby to Zgromadzenie Narodowe wypowiedziało się co do ważności wyborów — podkreślił.
Profesor Zoll zaznaczył również, że jego zdaniem przyjęcie ślubowania przez Karola Nawrockiego powinno zostać przesunięte o jeden lub dwa dni. W jego opinii, po zwołaniu Zgromadzenia Narodowego należy dać czas na przeprowadzenie dyskusji dotyczącej zarzutów przedstawionych przez prokuratora generalnego. Dopiero po tej debacie, w kolejnym dniu lub dwóch, Zgromadzenie mogłoby kontynuować posiedzenie i przyjąć ślubowanie od nowego urzędnika.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz