Paweł Machcewicz o Karolu Nawrockim: To człowiek niezwykle brutalny, mam nadzieję, że nie wygra wyborów, 03.05.2025


Paweł Machcewicz o Karolu Nawrockim: To człowiek niezwykle brutalny, mam nadzieję, że nie wygra wyborów

Karol Nawrocki od początku działał w Muzeum (II Wojny Światowej) czy w Instytucie Pamięci Narodowej w sposób niezwykle brutalny, nie mając żadnych skrupułów, jeśli chodzi o wyrzucanie ludzi, ale także o czerpanie własnych korzyści ze sprawowanej funkcji - mówił w programie „Jeden na Jeden” w TVN24 Paweł Machcewicz, były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, poprzednik Nawrockiego na tym stanowisku.

Publikacja: 02.05.2025 

- To dla mnie przykład polityka, który ma usta pełne frazesów, jego ulubioną frazą jest „kocham Polskę”, ale ta miłość oznacza czerpanie osobistych korzyści ze stanowiska, na przykład z tych apartamentów. To sprawa groteskowa, ale chodzi jednak o funkcję publiczną i o kandydata na prezydenta. Dla mnie wysunięcie przez PiS takiego polityka, było działaniem ryzykownym – mówił Paweł Machcewicz komentując ubieganie się Nawrockiego o prezydenturę. Prezes IPN ma w wyborach poparcie Prawa i Sprawiedliwości. 

- Powiązania ze światem kibolskim i przestępczym dla mnie dyskredytują polityka – mówił Machcewicz. Dodał, że informacje, które obecnie wychodzą na światło dzienne, były w Gdańsku znane. - Każdy, kto chciał jeszcze przed kampanią wiedzieć, jaka jest przeszłość Karola Nawrockiego, mógł to wiedzieć, dla mnie nie jest to zaskoczenie – stwierdził. 

Czytaj więcej

Karol Nawrocki
Karol Nawrocki: Kim jest kandydat na prezydenta wspierany przez PiS?

Spotkanie Donalda Trumpa z Karolem Nawrockim. Jak to wpłynie na kampanię?

Pytany o wizytę Karola Nawrockiego w Waszyngtonie, Machcewicz odparł, że patrzy na to jak na ingerencję w polską kampanię wyborczą. - Na ogół prezydenci, premierzy innych państw unikają takich gestów, jak przyjmowanie kandydata w apogeum kampanii wyborczej, toczącej się w innym kraju. Trump ignoruje wszystkie reguły polityki, więc to nie jest zaskakujące – mówił prof. Machcewicz. Jego zdaniem nie przyniesie to jednak żadnych zmian w toczącej się w Polsce kampanii. 

Czytaj więcej

Karol Nawrocki i Donald Trump
Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z Donaldem Trumpem

Machcewicz zwrócił uwagę na spotkanie wiceprezydenta J.D. Vance'a z Alice Weidel, liderką AfD w kampanii wyborczej, które „ostatecznie nie miało znaczenia, bo okazało się, że AfD uzyskało taki wynik, jaki pokazywały sondaże wyborcze jeszcze przed tym spotkaniem". - W przypadku Trumpa i Nawrockiego myślę, że to ma znaczenie głównie dla twardego elektoratu PiS. Dla innych wyborców sądzę, że Trump w ciągu tych pierwszych stu dni swojej prezydentury pokazał, że jest politykiem nieobliczalnym, w gruncie rzeczy prorosyjskim, obarczającym Ukrainę odpowiedzialnością za wybuch wojny, także politykiem osłabiającym sojusz Zachodu – mówił Paweł Machcewicz. - Nie sądzę, żeby to wpłynęło na kampanię wyborczą - dodał. 

Karol Nawrocki „konstruktem Prawa i Sprawiedliwości”

Czytaj więcej

Karol Nawrocki
Prof. Antoni Dudek o Karolu Nawrockim. „Wykorzystał najsłabszy punkt Jarosława Kaczyńskiego”

Pytany czy ma obawy związane z tym, że Karol Nawrocki może zostać prezydentem, Machcewicz przywołał słowa prof. Antoniego Dudka, który przestrzegał przed Karolem Nawrockim. - Oczywiście, że to budzi obawę, bo uważam, podobnie jak prof. Dudek, że (Karol Nawrocki) jest człowiekiem niebezpiecznym, bezwzględnym i brutalnym. Jest też niesamodzielny, ponieważ jest takim tworem politycznym, takim konstruktem Prawa i Sprawiedliwości, więc będzie jeszcze bardziej uzależniony od Jarosława Kaczyńskiego niż Andrzej Duda. Natomiast jego cechy osobowościowe sprawiają, że nie będzie miał żadnych skrupułów przed najbardziej brutalnymi działaniami. Ale mam nadzieję, że do tego nie dojdzie, że nie wygra wyborów – mówił Paweł Machcewicz.

rp


Prof. Dudek o wizycie Nawrockiego w Białym Domu. Podsumował ją krótko

Karol Nawrocki spotkał się z Donaldem Trumpem. Zdjęcie kandydata PiS w tegorocznych wyborach prezydenckich, na którym pozuje z amerykańskim prezydentem, obiegło w czwartek (1 maja) media społecznościowe. Do wizyty szefa IPN w Białym Domu odniósł się w "Fakcie" prof. Antoni Dudek. Wskazał główny jej cel.

O spotkaniu poinformowało konto Białego Domu na platformie X. "Prezydent Donald J. Trump wita polskiego kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego w Gabinecie Owalnym" — napisano.

Karol Nawrocki spotkał się z Donaldem Trumpem. Prof. Dudek zabrał głos

Sam Nawrocki skomentował na tym samym portalu, że odbył "świetne spotkanie" z Trumpem.

"To był zaszczyt omawiać świetlaną przyszłość stosunków polsko-amerykańskich" — napisał.

Nie jest jasne, ile trwało spotkanie. W wywiadzie dla telewizji Republika Nawrocki mówił, że podczas rozmowy z Trumpem poruszyli kwestię wyborów w Polsce. Polityk stwierdził, że Trump powiedział mu "you will win" ("wygrasz").

— Odczytałem to jako rodzaj życzenia mi sukcesu — relacjonował Nawrocki. Powiedział też, że rozmowa dotyczyła prezydenta Andrzeja Dudy i jego przyjaźni z Trumpem.

Widać, że ta relacja, z tej rozmowy to wybrzmiewało, że ta relacja jest ważna dla prezydenta Trumpa

— mówił.

Do spotkania kandydata PiS w tegorocznych wyborach prezydenckich z amerykańskim przywódcą, odniósł się prof. Antoni Dudek. Przypomnijmy, historyk znany jest z krytycznej oceny szefa IPN. W przeszłości mówił między innymi, że jest to "niezwykle niebezpieczny człowiek".

Pytany o wizytę Nawrockiego w Białym Domu, stwierdza, wbrew powtarzającym się opiniom, że "to nie jest deska ratunkowa" dla kandydata PiS. — Spowodowała, że zagrożenie ze strony Sławomira Mentzena uległo zmniejszeniu — słyszymy.

— To jest przygotowanie do decydującej rozgrywki w drugiej turze — stwierdza historyk. Dodaje, że "PiS będzie wtedy argumentował, że tylko Karol Nawrocki wybłaga nam u Trumpa ochronę przed Putinem".

"Ma pan amnezję". Spięcie na konferencji Nawrockiego w Waszyngtonie

Kłopoty AfD. Na reakcję Rosji nie trzeba było długo czekać

W oczekiwaniu na Zapad-25. “Wojska rosyjskie mogą zostać na Białorusi”

(Fakt >>>, Białym Dom, X, PAP, YouTube)

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz