niedziela, 22 września 2013

RÓWNOŚĆ I NOWOCZESNOŚĆ: NOWA INICJATYWA WANDY NOWICKIEJ


Z nierówności między ludźmi stworzono iluzję wartości – mówiła podczas konferencji prasowej.
Wanda Nowicka ogłosiła w piątek, 20 września, podczas konferencji prasowej powołanie nowej inicjatywy politycznej – Stowarzyszenia Równość i Nowoczesność.

– Przez ostatnie kilka miesięcy podróżowałam po Polsce spotykając się z różnymi grupami i środowiskami. Przekonało mnie to o pewnym braku i dużym zapotrzebowaniu społecznym na podobną inicjatywę – mówiła.

Nazwa stowarzyszenia to jego program w pigułce – choć program to na razie za wiele powiedziane, ponieważ przedstawione zostały tylko ogólne hasła.

Priorytetem ma być równość we wszystkich możliwych aspektach: prawnym, ekonomicznym, możliwości rozwoju i dostępu do edukcji, ze względu na płeć czy orientację seksualną. Według Nowickiej problemem jest nie tylko narastanie nierówności społecznych, ale to, że z nierówności między ludźmi stworzono dziś w Polsce iluzję wartości i przedstawia się je jako coś pozytywnego. Dlatego równość i przeciwdziałanie wykluczeniu powinny odzyskać swoje miejsce w debacie publicznej i być tymi wartościami, na których budowana jest nowa i nowoczesna Polska.

A czym jest nowoczesna Polska według Nowickiej? – Nowoczesność to patrzenie w przyszłość, nieoglądanie się do tył, wolność wyboru decydowania o swoim życiu, otwartość i szacunek do różnorodnosci. Budowanie spoleczeństwa, w którym roznorodność będzie wartością. Otwartość na zmiany, które są konieczne. Umiejętność dostosowywania się dla zmieniającego się świata.


Celem Stowarzyszenia jest też polityczna aktywizacja kobiet z różnych środowisk, tak by były bardziej obecne w debacie publicznej. W przyszłym tygodniu stowarzyszenie po raz pierwszy zabierze głos, sprzeciwiając się proponowanemu zaostrzeniu ustawy aborcyjnej.

Kto będzie Nowickiej w tym pomagał? Prace nad nową inicjatywą trwały już od od pewnego czasu, właśnie powoływani są koordynatorzy regionalni. Na dzisiejszej konferencji obecni byli m.in.: Magdalena Nieckarz z Warszawy, Dorota Markiewicz ze Szczecina, Sylwia Rapacka z Krakowa oraz mec. Marek Zieliński. Podkreślali oni konieczność większego zaangażowania kobiet w polityce, na przekór obowiązującym konserwatywno-patriarchalnym normom społecznym.

Sylwia Rapacka: – I mężczyźni, i kobiety – jesteśmy obywatelami oraz obywatelkami tego kraju. Kobietom od zawsze wmawiano, że polityka nie jest ich miejscem. Chcemy przekonać panie, że to nieprawda. Polityka może mieć dzięki kobietom ludzką twarz, jesteśmy potrzebne w polityce. Nie chcę, żeby o moim życiu decydowali panowie. Nie chcemy zabierać mężczyznom władzy, chcemy z nimi współdziałać.

Nowicka jest otwarta na współpracę i rozmowy ze środowiskami czy partiami politycznymi bliskimi jej programowo, w tym z Januszem Palikotem. – Nowa inicjatywa będzie stowarzyszeniem budującym sieć osób, którym brak reprezentacji, a które łączy wspólna wizja, nie zaś partią polityczną. Liczy się długofalowa praca, a nie kolejne wybory – odpowiadała Nowicka na pytania o przyszłość polityczną ugrupowania. Chce działać długofalowo, a nie koncentrować się na najbliższych wyborach, choć startu w nich nie wyklucza. Z kim i w jakiej konfiguracji – na razie nie chce mówić.

Źródło: Dziennik Opinii KP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz