niedziela, 13 października 2013

Kard. Dziwisz ostro o mediach: "Dokonują linczu przed kamerami. Jezusie, ulituj się nad nimi". O czym jeszcze mówili biskupi w Dzień Papieski?

13.10.2013
 Drukuj
Kard. S. Dziwisz
Kard. S. Dziwisz (fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta)
Dni Papieskie, które obchodzi się w Polsce od 13 lat, przypadają w okolicach rocznicy wyboru Jana Pawła II na papieża. Tegoroczny ma hasło "Jan Paweł II - papież dialogu". Właśnie o potrzebie rozmowy z niewierzącymi mówili polscy biskupi. Ale przy okazji kard. Stanisław Dziwisz zarzucił mediom, że bez powodu niszczą kapłanów i biskupów - "osądzają ludzki grzech i słabość, odbierają prawo do dobrego imienia".
Kardynał Dziwisz prosi Jezusa, by ulitował się nad dziennikarzami

- Kanonizacja Jana Pawła II może i powinna być wyzwaniem, byśmy porządkowali sprawy w naszej Ojczyźnie - mówił w mszy z okazji Dnia Papieskiego kard. Stanisław Dziwisz w krakowskich Łagiewnikach. - By między nami było mniej sporów i kłótni. By między nami nie było niesprawiedliwych oskarżeń, niechęci i wrogości - powiedział kard. Dziwisz. - Chcemy, by w nas i wokół nas było więcej ludzkiej życzliwości, wrażliwości i solidarności. Czy nas przerasta to zadanie?

Metropolita krakowski mówił jednak także o tym, że jego zdaniem Kościół jest brutalnie atakowany przez media.

- Dlaczego niszczy się w środkach masowego przekazu kapłanów, biskupów, często bez powodu i usprawiedliwienia. To nas boli - podkreślił metropolita krakowski. - To prawda, że w Kościele są grzesznicy, ale Kościół jest Chrystusowy, Kościół jest święty.

Kardynał zadedykował też dziennikarzom sparafrazowany fragment Ewangelii według św. Łukasza.

- Wołamy jak trędowaci: Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad tymi, którzy osądzają ludzki grzech i słabość, odbierają prawo do dobrego imienia. Dokonują publicznego linczu przed kamerami telewizyjnymi, w najpoczytniejszych gazetach czy na forach internetowych - mówił kard. Dziwisz

Biskup Polak: "Zburzyć mur lęku i agresji"

- Trzeba wychodzić z ciasnych horyzontów ludzkich uprzedzeń i podejmować dialog z drugim człowiekiem, niezależnie od jego pochodzenia i przekonań - mówił w warszawskiej bazylice św. Krzyża bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Episkopatu Polski. - Trzeba wychodzić z naszych ludzkich ciasnych nieraz horyzontów, może uprzedzeń, przyzwyczajeń, nawyków. Trzeba przekraczać próg i burzyć, jak to pięknie powiedział w Gnieźnie bł. Jan Paweł II, burzyć mur, mur, który przebiega przez ludzkie serca. Mówił: to mur zbudowany z lęku i agresji, z braku zrozumienia dla ludzi o innym pochodzeniu, kolorze skóry, przekonaniach religijnych. Zbudowany z egoizmu politycznego czy gospodarczego oraz z osłabienia wrażliwości na życie człowieka, każdego człowieka, na wartość i godność ludzkiego życia - podkreślił bp Polak.


Arcybiskup Gocłowski: "Jeśli ktoś atakuje - wyciszyć się na chwilę, ale podjąć dialog"

O potrzebie dialogu mówił także abp Tadeusz Gocłowski:

- Ten dialog jest potrzebny także nam, jeśli mamy być ludźmi nie tylko głębokiego humanizmu, ale i ewangelicznej postawy - mówił abp Gocłowski w niedzielę w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie. - Ten dialog musi być nieustannie prowadzony. Żadnego człowieka nie można wykluczyć z naszego środowiska. Jeśli on atakuje - wyciszyć się na chwilę, ale podjąć dialog miłości zmierzający ku prawdzie - wyjaśnił abp Gocłowski.

Kardynał Nycz: "Jan Paweł II jak Franciszek"

- Papież rzeczywiście był człowiekiem dialogu - podkreślał kard. Kazimierz Nycz w sobotnim wywiadzie dla TVP Info.- Był otwarty na świat innych religii i ludzi niewierzących. Nieraz ten dialog budził u niektórych znaki zapytania: czy tak wolno? Pod tym względem są bardzo podobni z obecnym papieżem Franciszkiem, który także nie boi się świata, chce nieść Dobrą Nowinę nie tylko tym, którzy przychodzą do kościoła, ale prowadzi dialog ze wszystkimi - zauważa metropolita warszawski.

Metropolita warszawski podkreślał: - Dialog to nie jest nachalne nawracanie, ale prezentowanie Dobrej Nowiny z zastrzeżeniem ,,jeśli chcesz...". 


Źródło: Wyborcza.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz